I ŚWIATOWY FESTIWAL WIKLINY I PLECIONKARSTWA

Nowy Tomyśl, 29 – 31.08.2008
I Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa zgromadził 51 uczestników z 14 państw Europy, Afryki i Azji, tj. z Danii, Francji, Holandii, Niemiec, Polski, Szwecji, Ukrainy, Algierii, Burkina Faso, Gabonu, Kamerunu, Mali, Senegalu oraz z Wietnamu.
II Międzynarodowy Konkurs Plecionkarski, dla prac wykonywanych na żywo, tj. podczas Festiwalu, został przeprowadzony w IV kategoriach: kosz, galanteria, mebel i forma artystyczna. Uczestnicy, którzy nie mogli osobiście wziąć w nim udziału, rywalizowali w ramach konkursu dla prac nadesłanych.

Oceny prac dokonało międzynarodowe Jury w składzie:

  • dr Jędrzej Stępak – przewodniczący, Polska
  • Danuta Pospiech – Polska
  • Andrzej Chwaliński – Polska
  • Waldemar Kopczyński – Polska
  • Jan Bartosiewicz – Polska
  • Anastazja Fietisova – Białoruś
  • Martina Stark – Niemcy
  • Jelena Pawłowa – Rosja

Laureaci:
I miejsce i GRAND PRIX FESTIWALU: Jette Melgren – Dania, forma artystyczna – Gniazda
II miejsce: Berit Ida Lüdtke – Niemcy, forma artystyczna – Muszla
III miejsce: Aleksandra Kacprzak – Polska, forma artystyczna – „Taniec chochołów”

Festiwalowi towarzyszyły ekspozycje surowców plecionkarskich w różnych stadiach przetwarzania, maszyn do zbioru i obróbki wikliny, płyt i mat, wyrobów plecionkarskich i innych rodzajów rękodzieła z różnych regionów Polski, a także stoiska kiermaszowe, na których można było nabyć wyroby.
Tuż przed Festiwalem, a dokładnie w dniach 7-9 sierpnia 2008, w nowotomyskim Parku im. Feliksa Szołdrskiego (daw. Park Kultury i Wypoczynku), powstało gigantycznych rozmiarów W-igloo. W jego budowę zaangażowali się plecionkarze z całej Polski, w tym liczna reprezentacja Plecionkarzy Nowotomyskich. Nieocenionego wsparcia udzielili zawodnicy LKS „Budowlani-Całus” z Nowego Tomyśla oraz liczne grono darczyńców i sympatyków, których udział w tym przedsięwzięciu upamiętniają kamienne tablice, wmurowane naokoło konstrukcji. W-igloo symbolizuje walkę człowieka z globalnym ociepleniem i przejaw troski o zachowanie ekologicznych warunków życia na Ziemi.

Dowiedz się więcej

Organizator
Patronat honorowy
Współogranizatorzy
Komitet honorowy
Partner tytularny
Partnerzy strategiczni
Patroni medialni
Partnerzy platynowi
Partnerzy złoci
Partnerzy srebrni
Partnerzy festiwalu
  • Kup album Całkowity dochód ze sprzedaży albumu z foto-relacją ze Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa jest przeznaczony na realizację celów statutowych naszego Stowarzyszenia, w tym pokrycie kosztów organizacji IV Światowego Festiwalu WIkliny i Plecionkarstwa