I ŚWIATOWY FESTIWAL WIKLINY I PLECIONKARSTWA

Nowy Tomyśl, 29 – 31.08.2008
I Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa zgromadził 51 uczestników z 14 państw Europy, Afryki i Azji, tj. z Danii, Francji, Holandii, Niemiec, Polski, Szwecji, Ukrainy, Algierii, Burkina Faso, Gabonu, Kamerunu, Mali, Senegalu oraz z Wietnamu.
II Międzynarodowy Konkurs Plecionkarski, dla prac wykonywanych na żywo, tj. podczas Festiwalu, został przeprowadzony w IV kategoriach: kosz, galanteria, mebel i forma artystyczna. Uczestnicy, którzy nie mogli osobiście wziąć w nim udziału, rywalizowali w ramach konkursu dla prac nadesłanych.

Oceny prac dokonało międzynarodowe Jury w składzie:

  • dr Jędrzej Stępak – przewodniczący, Polska
  • Danuta Pospiech – Polska
  • Andrzej Chwaliński – Polska
  • Waldemar Kopczyński – Polska
  • Jan Bartosiewicz – Polska
  • Anastazja Fietisova – Białoruś
  • Martina Stark – Niemcy
  • Jelena Pawłowa – Rosja

Laureaci:
I miejsce i GRAND PRIX FESTIWALU: Jette Melgren – Dania, forma artystyczna – Gniazda
II miejsce: Berit Ida Lüdtke – Niemcy, forma artystyczna – Muszla
III miejsce: Aleksandra Kacprzak – Polska, forma artystyczna – „Taniec chochołów”

Festiwalowi towarzyszyły ekspozycje surowców plecionkarskich w różnych stadiach przetwarzania, maszyn do zbioru i obróbki wikliny, płyt i mat, wyrobów plecionkarskich i innych rodzajów rękodzieła z różnych regionów Polski, a także stoiska kiermaszowe, na których można było nabyć wyroby.
Tuż przed Festiwalem, a dokładnie w dniach 7-9 sierpnia 2008, w nowotomyskim Parku im. Feliksa Szołdrskiego (daw. Park Kultury i Wypoczynku), powstało gigantycznych rozmiarów W-igloo. W jego budowę zaangażowali się plecionkarze z całej Polski, w tym liczna reprezentacja Plecionkarzy Nowotomyskich. Nieocenionego wsparcia udzielili zawodnicy LKS „Budowlani-Całus” z Nowego Tomyśla oraz liczne grono darczyńców i sympatyków, których udział w tym przedsięwzięciu upamiętniają kamienne tablice, wmurowane naokoło konstrukcji. W-igloo symbolizuje walkę człowieka z globalnym ociepleniem i przejaw troski o zachowanie ekologicznych warunków życia na Ziemi.

Dowiedz się więcej

Organizator
Patronat honorowy
Współogranizatorzy
Komitet honorowy
Partner tytularny
Partnerzy strategiczni
Patroni medialni
Partnerzy platynowi
Partnerzy złoci
Partnerzy srebrni
Partnerzy brązowi
Partnerzy festiwalu
  • Kup album Całkowity dochód ze sprzedaży albumu z foto-relacją ze Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa jest przeznaczony na realizację celów statutowych naszego Stowarzyszenia, w tym pokrycie kosztów organizacji IV Światowego Festiwalu WIkliny i Plecionkarstwa